ATMEGA168V-10AU Microcontroller Powerful Compact Reliable Control Unit
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : Microchip Technology
Model Number : ATMEGA168V-10AU
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-3 days
Packaging Details : standard
Product Status : Active
Core Processor : AVR
Core Size : 8-Bit
Speed : 10MHz
Connectivity : I²C, SPI, UART/USART
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
pn : ATMEGA168V-10AU
Contact Now
ATMEGA168V-10AU Microcontroller - Powerful Compact and Reliable Control Unit
ATMEGA168V-10AU Microcontroller Unit
Main Features:
• 8-bit AVR® RISC architecture
• 16 kB In-System Programmable Flash
• 512B SRAM
• 256B EEPROM
• 10-bit Analog-to-Digital Converter (ADC)
• Timer/Counter
• JTAG Interface
• Operating Voltage: 1.8V – 5.5V
• Operating Frequency: up to 20MHz